Realty World Türkiye

Hedeflerinizi Büyük Tutun

 

Nazan Uzel

Uzman Gayrimenkul – Antalya

Kaç senedir Realty World Ailesindesiniz? Realty World’den önceki iş hayatınızda ne yaptınız?

1,5 yıldır Realty World Ailesindeyim. Daha öncesinde 17 yıl yabancı şirketlerde satış müdürlüğü ve bölge müdürlüğü pozisyonlarında çalıştım. Bölge Müdürlüklerinin ilk kurulumundan, başarılı oluncaya kadar her aşamalarında liderlik yaptım. Gayrimenkul sektörüne ilk kez 2014 yılında başka bir markada gayrimenkul danışmanı olarak başladım. Gayrimenkul Danışmanı olarak birçok başarılı işe imza attım. Bölge ve Türkiye’de birçok kez sıralamaya girerek ödüller aldım.

Neden Realty World markasını tercih ettiniz?

Ofis açmaya karar verdiğimde sektördeki diğer tüm bilinen markalar ile görüşmeler yaptım. Benim için en önemli kriter makul bütçelerle en bilinen markayı alabilmekti. Bu kriterler Realty World markasına karar vermemi kolaylaştırdı, çünkü çalıştığımız bölgede Realty World’ün marka bilinirliği oldukça yüksek. Tabi Realty World çalışanlarının yapıcı yaklaşımları da işimizi çok kolaylaştırdı.

Yer seçiminde nelere dikkat ettiniz?

Ofisimin yerini seçerken öncelikle daha önce danışmanlık yaptığım bölgede, yani uzmanlık bölgemde olmasına özen gösterdim. Diğer bir kriterim ise bölgedeki Realty World ve diğer kurumsal ofis sayılarıydı. Stratejik olarak bu verilerle en uygun yerde ofisimizi açtık.

Kaç kişilik ekibiniz var ve bu ekibi seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?

20 kişilik bir ekibim var. Bu kadro farklı seviyelerde tecrübelere sahip danışmanlardan oluşuyor. 17 yıldır bu sektörde yer alan danışmanımız da var, daha önce hiç gayrimenkul işi yapmamış ve yeni başlamış danışman arkadaşımız da var. Özellikle tecrübeli danışmanlarda uyumlu, etik ve çalışkan danışmanları tercih ediyorum. Yeni başlayacak danışman adayların ise daha önceki iş hayatında kazandığı donanımlar ve işi ne kadar istediği ya da önündeki hedefleri, neler yapmak istediği belirleyici kriterler oluyor. Bu özelliklere sahip olmayan ve ekip içinde uyumu yakalayamayan kişiler zaten doğal olarak eleniyorlar.

Gayrimenkul ofisinizin başarısını neye bağlıyorsunuz?

Başarımız tartışmasız iyi bir ekip ile çalışıyor olmamızdır. Ekibim birbirine bağlı, inançlı ve çalışkan kişilerden oluşuyor.

Diğer gayrimenkul ofislerinden ayrışmak için bugüne kadar neler yaptınız?

Öncelikle “Küçük başlayıp yavaş yavaş büyürüz” demedim. Büyük bir ofis açtık ve hedeflerimi büyük tuttum. İyi bir ekip kurmak kadar o iyi ekibi ve sinerjiyi devam ettirmek de çok önemli. Bu prensiple sürekli ekip ruhunu besleyen, kişisel, iş ve bölge uzmanlık yetkinliklerini geliştirecek aktiviteler ve eğitimlerle ekibimi destekledim. Bir diğer konu ise bölgemizde etik ve profesyonel hizmet anlayışımızdan taviz vermeden çalışıyor olmamız. Bu alanda ise teknolojik tedarikçilerden destek almamız ve sosyal medyayı aktif kullanıyor olmamız fark yaratmamızı sağladı.

Fazla birikimi olmayıp sıfırdan bu işi kurmak isteyenler bu işi yapabilirler mi?

Fazla bir yatırım yapmadan, oldukça kazanç sağlayabilecekleri bu işte aslında en büyük yatırımı kişiler kendilerine yapmalılar. Özellikle önce danışmanlıktan başlayarak, aldıkları eğitimleri sahada tecrübeleri ile birleştirerek, disiplinli bir çalışma ile çok iyi kazançlar elde edebilirler. Kendi işini yapmanın özgürlüğü ve gördükleri güzel kazançlar birçok yeni başlayan danışmanı motive ediyor.

Franchise almak isteyen girişimcilere ne önerirsiniz?

Öncelikle sektör hakkında çok iyi bilgi sahibi olmalarını öneririm. Çünkü sektör bilgisi olmadan ofis açan yatırımcıların işin dinamiklerini öğreninceye kadar kapattıklarına da şahit oluyoruz. O yüzden sektör bilgisi olmayan yatırımcılarımız, gayrimenkul sektöründe tecrübesi olan ve etik çalışan meslektaşlarımız ile birlikte bir ortaklık oluşturabilirler. 

Eklemek istedikleriniz?

Realty World markasına bağlı ofis sayısının artması marka bilinirliğimizin artması açısından çok iyi bir katkı sağlıyor. Bu katkının olumlu olarak devam edebilmesi için yatırım yapacak, ofis açacak yatırımcıların markayı en iyi şekilde temsil edecek ve bu işi profesyonelce yönetecek etik kişilerden oluşması, rekabet ortamında kazanmamıza maksimum katkı sağlayacaktır. Neticede müşterinin gözünde Realty World markası, temsil eden kişi kadardır.